ورود | ثبت نام
منوی خدمات

سفت بودن کلاچ موتورسیکلت

کلاچ موتورسیکلت

کابل کلاچ ممکن است در مسیر خود گیر کرده باشد که باعث سخت شدن کشیدن اهرم کلاچ می‌شود، به خصوص پس از انجام تعمیراتی مانند برداشتن کاربراتور. برای رفع مشکل، لازم است طول کابل کلاچ و مسیر آن را از اهرم کلاچ تا محرک بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که کابل به صورت صاف و بدون هیچ گونه پیچ خوردگی قرار دارد و همچنین آویزان نشده یا به چیزی گیر نکرده است.

کابل کلاچ موتورسیکلت شما، به دلیل ورود آب، گرد و غبار و خاک، از محفظه‌ای اهرم کلاچ به سمت محرک کشیده می‌شود. این باعث مسدود شدن اطراف کابل و سفت شدن کلاچ می‌شود. اگر محفظه داخلی کابل بسیار کثیف شود، کلاچ به راحتی حرکت نمی‌کند و اهرم کلاچ باید بیشتر بکشیده شود.

این امر باعث اصطکاک بیشتر می‌شود و کلاچ سخت‌تر می‌شود. برای رفع این مشکل، کابل را بررسی کرده و در صورت لزوم تعویض کنید. در صورت سالم بودن کابل، تمیز کردن آن می‌تواند کمک کننده باشد.

آچارکشی و سرویس دوره ای موتورسیکلت

بسیاری از موتورسیکلت‌ها اهرم‌های کلاچ قابل تنظیم دارند. اگر اهرم کلاچ شما به درستی تنظیم نشده باشد، ممکن است احساس کنید که کلاچ سفت است. برای رفع این مشکل، در ابتدا بررسی کنید که آیا اهرم کلاچ شما قابل تنظیم است یا خیر. اگر قابل تنظیم است، با چرخاندن صفحه در بالای اهرم، فشار اهرم کلاچ را به دستان مناسب تنظیم کنید. در حالت ایده آل، کلاچ باید توسط دو انگشت تنها بکشید شود.

کابل کلاچ موتورسیکلت باید دارای کشش مناسبی باشد تا عملکرد صحیحی داشته باشد. بررسی دوره‌ای و تنظیم کشش کابل کلاچ به گونه‌ای که حرکت آزاد داشته باشد، توصیه می‌شود. به طور معمول، با گذشت زمان، کابل کلاچ بسیار کشیده می‌شود و نیاز به تنظیم مجدد کشش دارد تا اهرم کلاچ به درستی عمل کند. اعمال فشار زیاد روی فنرهای کلاچ ممکن است باعث سفت شدن اهرم شود و کشیدن کلاچ دشوارتر شود که باعث زودتر فرسوده شدن صفحات کلاچ می‌شود. برای رفع این مشکل، با باز کردن مهره قفل و تنظیم حرکت آزاد اهرم کلاچ، مقداری از کشش آزاد شود و سپس مهره قفل مجدداً محکم شود.

اگر نقطه محوری اهرم کلاچ کثیف، زنگ زده یا خیلی سفت باشد؛ اهرم کلاچ به راحتی حرکت نمی‌کند. این مشکل ممکن است ناشی از گرد و غبار و خاک رانندگی یا خوردگی موتورسیکلت در زیر باران باشد. برای رفع این مشکل، نقطه مربوط را با آب و صابون تمیز کرده و با استفاده از اسپری WD40 آن را روان تر کنید.

سفت شدن کلاچ معمولاً به دلیل مشکلات در سیم یا اهرم کلاچ اتفاق می‌افتد. با این حال، در برخی موارد، قسمت‌های دیگر نیز ممکن است باعث این مشکل شوند. برای مثال، بازوی محرک که در بالای درپوش کلاچ قرار دارد و حرکت اهرم و کابل کلاچ را تنظیم می‌کند، اگر آسیب دیده، خورده یا خم شده باشد، ممکن است حرکت آن دشوار شود و باعث سفت شدن کلاچ شود.

جهت رفع مشکل بازوی محرک و میله فشاردهنده را بررسی کنید.اگر بازوی کلاچ و میله فشار آسیب دیده‌اند باید به تعمیرگاه مراجعه نمایید تا درپوش کلاچ را باز و محرک را تعویض کند.

صفحه کلاچ موتورسیکلت

اگر صفحات کلاچ آسیب ببینند یا ضربه بخورند، ممکن است روی لبه‌ها بچسبند و کشیدن کلاچ را دشوار کنند. جهت رفع مشکل باید درپوش کلاچ را باز کرده و صفحه فشار و فنرهای برگشتی کلاچ را بردارید. سپس صفحات اصطکاکی را بیرون بیاورید و آنها را بررسی کنید. اگر هر گونه آسیبی مشاهده می‌شود، باید کل مجموعه را تعویض کنید.

موتورسیکلت شما دارای چهار تا شش فنر کلاچ است. هنگامی که اهرم کلاچ را می‌کشید، محرک و میله فشار به صفحه اعمال می‌کند تا فنرهای کلاچ را فشرده و صفحات کلاچ از هم جدا شوند و درایو را از موتور به گیربکس جدا کنند.

در صورتی که اهرم کلاچ به داخل کشیده نشود، فنرهای کلاچ باید کشش کافی داشته باشند تا اصطکاک بین دیسک‌ها نیرو را از موتور به گیربکس منتقل کنند. اگر فنرها خیلی سفت شوند، اهرم کلاچ با مشکل روبه‌رو خواهد شد و کلاچ سفت خواهد شد.برای رفع این مشکل می‌توانید فنرهای کلاچ ضعیف‌تری نصب کنید.

آموزش تعمیرات موتور سیکلت
کلمه کلیدی

علت سفت بودن کلاچ موتورسیکلت ، نحوه تعویض اهرم کلاچ موتورسیکلت ، علت پاره شدن سیم کلاچ موتورسیکلت ، خرابی اهرم کلاچ موتورسیکلت

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

تیم تولید محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *