ورود | ثبت نام
منوی خدمات

نقد و بررسی هوندا CB1300 (مشخصات و بررسی مزایای سی بی ۱۳۰۰)

نقد و بررسی هوندا CB1300
نقد و بررسی هوندا CB1300

سری CB هوندا یکی از محبوب ترین موتورسیکلت های سنگین کشورمان می باشد که در این مقاله به نقد و بررسی هوندا CB1300 خواهیم پرداخت. این مدل‌ها از از زمان ورود در بین ایرانیان محبوب پیدا کردند و حضور پررنگی در کشورمان داشتند و به همین دلیل، CB1300 نیز جایگاه خاصی در ایران پیدا کرد و به‌نوعی به پادشاه سنگین سوارها تبدیل شد.

این موتورسیکلت ژاپنی در دسته موتورهای سنگین قرار می‌گیرد، از مدل ۲۰۰۸ به بعد با تعداد قابل‌توجهی وارد بازار ایران شد.

آچارکشی و سرویس دوره ای موتورسیکلت
مزایا و معایب هوندا سی بی CB1300
مزایا و معایب هوندا سی بی CB1300
انجین هوندا سی بی 1300
انجین هوندا سی بی ۱۳۰۰

این موتورسیکلت یک پیشرانه ۱.۳ لیتری ، چهار سیلندر خطی آب خنک با چهار سوپاپ در هر سیلندر مجهز است و ضریب تراکم آن ۹.۶ به یک است.

این پیشرانه ۱۱۴ اسب بخار قدرت و ۱۱۷ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند که در کشور ایران ارقام بسیار حیرت انگیزی به‌حساب می‌آیند.

نیروی این پیشرانه توسط یک گیربکس پنج سرعته با کلاچ چندصفحه‌ای خیس انتقال پیدا می‌کند که هرچند شاید نسبت به گیربکس‌های شش سرعته کمی قدیمی به نظر برسد. کم بودن تعداد دنده‌ها نه‌تنها آزاردهنده نیست بلکه سرعت و شتاب گیری در هر دنده‌ای واقعاً لذت‌بخش خواهد بود.

CB1300 با ۲۴۹ کیلوگرم وزن، موتورسیکلت بسیار سنگینی است اما قدرت بالای پیشرانه کاملاً جواب گوی این وزن بوده و حتی با سرعت ۶۰ کیلومتر بر ساعت در دنده پنج نیز با چرخاندن دسته‌گاز مانند جت شلیک می‌شود و به‌راحتی چرخ جلوی بالا کشیده می شود.

حداکثر سرعت این هوندا نیز به رقم چشمگیر ۲۳۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد؛ اما علاوه بر شتاب در خط مستقیم، هندلینگ این موتورسیکلت نیز فوق‌العاده بود و می‌توان با آن مانورهایی در حد موتورهای اسپرت را تجربه کرد.دلیل چنین عملکرد چشمگیری را باید در فاصله محوری ۱۵۱۵ میلی‌متری آن و البته تقسیم وزن بسیار دقیق سی بی ۱۳۰۰ جستجو کرد.

سیستم ترمز موتورسیکلت سی بی ۱۳۰۰ از دو دیسک ۳۱۰ میلی‌متری و کالیپر چهار پیستونه در جلو یک دیسک ۲۵۶ میلی‌متری در عقب به همراه سیستم ABS تشکیل شده است.این موتورسیکلت در هر صد کیلومتر به حدود ۶ لیتر بنزین نیاز دارد که با توجه به حجم و قدرت پیشرانه و همین‌طور وزن سنگین موتورسیکلت رقم قابل‌قبولی است.

کانال یوتیوب گروه پژمان موتور
کانال یوتیوب گروه پژمان موتور

کلمه کلیدی

هوندا CB 1300 ، مشخصات هوندا CB 1300 ، نقد و بررسی هوندا CB 1300 ، مزایا هوندا CB 1300 ، مزایا و معایب هوندا CB 1300 ، سی بی ۱۳۰۰ ، خرید سی بی ۱۳۰۰ ، خرید هوندا CB 1300 ، سی بی ۱۳۰۰ ، هوندا CB 1300 2003

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

تیم تولید محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *